North Devon Football League
North Devon Football League North Devon Football League North Devon Football League Winners

North Devon Association Football League - History
Complete List of Clubs

This is a complete list of clubs that have played in the North Devon League. Clubs are listed according to the first initial of their name. The date the club first played in the league and the honours of that club will be next to their name. Reserve sides are not listed separately from the parent club. This project is ongoing and is not fully complete at the moment. To view a team's full record in each season go to the Team History Page.

| A | B | C | D | E | F | G | H | I | K | L | M |
| N | O | P | R | S | T | U | W | Y |

Club Name First Season in the NDFL North Devon Football League Honours
Abbey Centre
(& Reserves)
1978/79 1978-79 - Divsion 4 Runners-Up
1979-80 - North Devon Challenge Cup Winners
1980-81 - Division 3 Champions
1980-81 - Division 4 Runners Up
1980-81 - North Devon Challenge Cup Winners
1981-82 - Division 1 Champions
1982-83 - Premier Runners-Up
1983-84 - Premier Champions
1986-87 - Intermediate 3 Runners Up
1987-88 - Senior Champions
1987-88 - Intermediate 2 Champions
1987-88 - Combe Martin Cup Winners
Admiral Vernon
(& Reserves)
1990/91 1990-91 - Intermediate 2 Champions
1990-91 - North Devon Challenge Cup Winners
1991-92 - Intermediate 1 Champions
1991-92 - Arlington Cup Winners
1992-93 - Intermediate 3 Runners Up
AFC Anchor (previously Anchor)
(& Reserves)
1993/94 1993-94 - Senior Champions
2007-08 - Intermediate 2 Champions
2007-08 - North Devon Journal Cup Winners
AFC Barum
(& Reserves)
1993/94 1993-94 - Intermediate 2 Champions
Alenco 1973/74 1973-74 - Division 4 Champions
1974-75 - Division 3 Champions
1974-75 - North Devon Challenge Cup Winners
1978-79 - Division 1 Champions
Alverdiscott 1948/49  
AMP 1973/74 1973-74 - Arlington Cup Winners
Anchor Chiefs 2010/11  
Appledore
(& Reserves & Appledore Academy)
1926/27

1928-29 - Senior Champions
1931-32 - Arlington Cup Winners
1932-33 - Arlington Cup Winners
1933-34 - Junior Champions
1935-36 - Junior Champions
1948-49 - Minor Champions
1949-50 - Minor Champions
1949-50 - Combe Martin Cup Winners
1950-51 - Senior Champions
1950-51 - Combe Martin Cup Winners
1951-52 - Combe Martin Cup Winners
1952-53 - Senior Champions
1954-55 - Senior Champions
1955-56 - Senior Runners-Up
1956-57 - Junior South Runners-Up
1956-57 - Senior Champions
1957-58 - Senior Champions
1958-59 - Senior Runners-Up
1959-60 - Senior Champions
1960-61 - Senior Champions
1960-61 - Combe Martin Cup Winners
1961-62 - Senior Champions
1962-63 - Senior Runners-Up
1963-64 - Minor Champions
1970-71 - Division 3 Runners-Up
1970-71 - Minor Champions
1973-74 - Premier Runners-Up
1974-75 - Premier Champions
1975-76 - Premier Runners-Up
1975-76 - Brayford Cup Winners
1976-77 - Premier Runners-Up
1982-83 - Minor Champions
1995-96 - Brayford Cup Winners
1995-96 - Combe Martin Cup Winners
2007-08 - Brayford Cup Winners
2008-09 - Premier Runners-Up
2014-15 - Intermediate Two Champions
2016-17 - Intermediate One Champions

Appledore Athletic
(& Reserves)
1987/88  
Appledore/BAAC
(& Reserves)
1985/86 1985-86 - North Devon Challenge Cup Winners
1989-90 - Combe Martin Cup Winners
1991-92 - Brayford Cup Winners
1992-93 - Premier Runners-Up
1993-94 - Premier Runners-Up
1993-94 - Brayford Cup Winners
1993-94 - Intermediate One Runners-Up
1994-95 - Combe Martin Cup Winners
1995-96 - Senior Champions
1995-96 - Premier Champions
Appledore Junior School 1921/22  
Appledore Lions 2015/16  
Appledore Shipbuilders 1972/73  
Ashleigh Road Old Boys 1922/23  
Ashwater 2013/14  
ATC 1973/74  
Ayers & Grimshaw 1959/60  
Barnstaple 1908/09 1908-09 - Senior Champions
Barnstaple Amateurs (AAC)
(& Reserves)
1946/47 1946-47 - Senior Champions
1946-47 - Junior Champions
1947-48 - Senior Runners-Up
1956-57 - Minor Champions
1959-60 - North Devon Challenge Cup Winners
1962-63 - Junior Division 2 Champions
1971-72 - Minor Runners-Up
1973-74 - Division 1 Runners-Up
1980-81 - Division 1 Runners-Up
1988-89 - Senior Runners-Up
1993-94 - Appledore Shipbuilders Cup Winners
1994-95 - Senior Champions
1999-00 - Combe Martin Cup Winners
2001-02 - Senior Champions
2006-07 - Intermediate 1 Runners-Up
Barnstaple Apprentices
(& Reserves)
1919/20 1919-20 - Senior Runners-Up
1919-20 - Division 2 Champions
Barnstaple ATC 1972/73  
Barnstaple Comrades
(& Reserves)
1919/20  
Barnstaple Conservatives 1921/22  
Barnstaple FC 2009/10 2011-12 - Intermediate 2 Champions
2011-12 - North Devon Journal Cup Runners-Up
2012-13 - Intermediate 1 Champions
2012-13 - Arlington Cup Winners
2012-13 - Intermediate 2 Runners-Up
2013-14 - Combe Martin Cup Winners
Barnstaple Old Boys 1937/38 1937-38 - Division 3 Champions
1938-39 - Minor Champions
Barnstaple Parish Church 1904/05 1904-05 - Junior Champions
1905-06 - Junior Runners-Up
1906-07 - Junior Champions
1907-08 - Senior Runners-Up
Barnstaple Park Rangers
(& Reserves)
1921/22 1921-22 - Division 3 Barnstaple Section Champions
1922-23 - Division 3 Champions
1923-24 - Division 3 Champions
Barnstaple Police 1971/72 1972-73 - Division 3 Champions
Barnstaple Premier 1981/82  
Barnstaple Riverside
(& Reserves)
1990/91 1994-95 - Intermediate 3 Runnser-Up
1995-96 - Intermediate 2 Champions
1996-97 - Intermediate 1 Champions
Barnstaple Town
(& Reserves)
1905/06 1906-07 - Senior Runners-Up
1920-21 - Junior Champions
1925-26 - Division 2 Runners-Up
1932-33 - Junior Division South Molton Section Runners-Up
1955-56 - Senior Champions
1955-56 - Combe Martin Cup Winners
1956-57 - Combe Martin Cup Winners
1962-63 - Senior Champions
1962-63 - Minor Champions
1963-64 - Senior Champions
1963-64 - North Devon Challenge Cup Winners
1964-65 - Senior Champions
1964-65 - North Devon Challenge Cup Winners
1964-65 - Combe Martin Cup Winners
1964-65 - Minor Champions
1965-66 - Senior Champions
1965-66 - Brayford Cup Winners
1969-70 - Minor Champions
1969-70 - Brayford Cup Winners
1971-72 - Premier Champions
1972-73 - Premier Runners-Up
1973-74 - Premier Champions
1974-75 - Premier Runners-Up
1974-75 - Brayford Cup Winners
1984-85 - Brayford Cup Winners
Barnstaple Town Colts 1949/50 1949-50 - Division 3 North Champions
1951-52 - Division 3 North Runners-Up
1954-55 - Minor Champions
1968-69 - Minor Runners-Up
1970-71 - Division 2 Champions
1970-71 - Arlington Cup Winners
1972-73 - Division 1 Champions
1972-73 - Combe Martin Cup Winners
1984-85 - North Devon Challenge Cup Winners
1989-90 - Intermediate 1 Runners-Up
1989-90 - Arlington Cup Winners
Barnstaple United
(& Reserves)
1904/05 1922-23 - Minor Division Wednesday Section Runners-Up
Barnstaple Wanderers 1904/05  
Barnstaple YMCA
(& Reserves)
1904/05  
Bell Athletic
(& Reserves)
1970/71 1972-73 - Division 3 Runners-Up
1972-73 - North Devon Challenge Cup Winners
1973-74 - Division 2 Runners-Up
1974-75 - Division 1 Champions
1983-84 - Senior Runners-Up
1983-84 - Combe Martin Cup Winners
1986-87 - Combe Martin Cup Winners
Berrynarbor 1969/70  
BET 1986/87  
Bickington 1921/22 1935-36 - Arlington Cup Winners
Bideford 1904/05 1905-06 - Senior Runners-Up
1950-51 - Minor Champions
1957-58 - North Devon Challenge Cup Winners
1959-60 - Minor Champions
1961-62 - North Devon Challenge Cup Winners
1970-71 - Brayford Cup Winners
1979-80 - Minor Champions
Bideford AAC
(& Reserves)
1925/26 1925-26 - Senior Runners-Up
1926-27 - Senior Champions
1927-28 - Senior Runners-Up
1929-30 - Senior Champions
1929-30 - North Devon Challenge Cup Winners
1964-65 - Junior Division 2 Runners-Up
1973-74 - Minor U16 Champions
1974-75 - Minor Champions
1975-76 - Minor Champions
1976-77 - Minor Champions
1977-78 - Minor Champions
Bideford AFC 1958/59 1958-59 - Minor Champions
Bideford CAFC
(& Reserves)
2015/16  
Bideford Centre
(& Reserves)
1980/81 1980-81 - Division 2 Runners-Up
1982-83 - Division 1 Champions
Bideford Colts 1960/61  
Bideford Old Boys 1929/30 1960-61 - Junior Division Western Section Runners-Up
Bideford Parish Church 1910/11  
Bideford Reserves
(& Academy)
1905/06 1961-62 - Senior Runners-Up
1969-70 - Premier Champions
1971-72 - Premier Runners-Up
1996-97 - Intermediate 2 Runners-Up
2011-12 - Senior Champions
2011-12 - Combe Martin Cup Winners
2012-13 - Premier Division Runners-Up
2012-13 - Brayford Cup Runners-Up
2013-14 - Brayford Cup Runners-Up
2014-15 - North Devon Journal Cu[ Runners-Up
Bideford Tool 1972/73  
Bideford Town 1921/22  
Bideford United
(& Reserves)
1934/35  
Bideford YC
(& Reserves)
1969/70 1971-72 - Arlington Cup Winners
1978-79 - Division 3 Champions
1978-79 - North Devon Challenge Cup Winners
1979-80 - Division 4 Champions
1979-80 - Appledore Shipbuilders Cup Winners
Bideford Youth 1999/00 1999-00 - Intermediate 2 West Champions
2001-02 - Intermediate 1 Champions
Bishops Nympton
(& Reserves)
1928/29 1984-85 - Intermediate 2 Champions
1985-86 - Intermediate 1 Runners-Up
1985-86 - Arlington Cup Winners
1986-87 - Senior Runners-Up
Bishops Tawton
(& Reserves)
1922/23 1926-27 - Division 2 Champions
1946-47 - Division 3 Champions
1947-48 - Junior Runners-Up
Black Torrington 1963/64 1972-73 - Division 2 Runners-Up
Boca Seniors
(& Reserves)
1997/98 1997-98 - Senior Runners-Up
1997-98 - Combe Martin Cup Winners
1998-99 - Senior Champions
1998-99 - Combe Martin Cup Winners
1999-00 - Intermediate 2 East Runners-Up
2002-03 - Senior Champions
2002-03 - Combe Martin Cup Winners
2003-04 - Premier Runners-Up
2004-05 - Premier Runners-Up
2005-06 - Premier Champions
2006-07 - Premier Champions
2006-07 - Brayford Cup Winners
2007-08 - Premier Champions
2008-09 - Premier Champions
2009-10 - Premier Runners-Up
2010-11 - Premier Champions
2010-11 - Brayford Cup Winners
2011-12 - Premier Champions
2011-12 - Brayford Cup Winners
2013-14 - Premier Champions
2014-15 - Premier Runners-Up
Boutport Street 1954/55  
Bowden Green
(& Reserves)
1970/71 1971-72 - Division 3 Champions
Bradford 1965/66  
Bradiford Dynamo 1972/73  
Bradworthy
(& Reserves)
1962/63 1970-71 - Division 1 Champions
1971-72 - Division 4 Champions
1973-74 - Brayford Cup Winners
1976-77 - Premier Champions
1976-77 - Brayford Cup Winners
1977-78 - Premier Champions
1988-89 - Brayford Cup Winners
1989-90 - Premier Runners-Up
1991-92 - Intermediate 1 Runners-Up
1991-92 - Premier Champions
1992-93 - Premier Champions
1993-94 - Premier Champions
1994-95 - Premier Runners-Up
Bratton Fleming
(& Reserves)
1937/38 1967-68 - Junior Division 3 Runners-Up
1967-68 - North Devon Challenge Cup Winners
1968-69 - Junior Division 2 Runners-Up
1968-69 - Arlington Cup Winners
1969-70 - Combe Martin Cup Winners
1992-93 - Intermediate 1 Champions
2006-07 - Intermediate 1 Champions
2006-07 - Arlington Cup Winners
2010-11 - Senior Runners-Up
2010-11 - Combe Martin Cup Winners
Braunton
(& Reserves)
1904/05 1911-12 - Junior Champions
1922-23 - Division 2 Champions
1923-24 - Division 2 Champions
1924-25 - Division 2 Champions
1933-34 - Junior Runners-Up
1934-35 - Junior Runners-Up
1937-38 - Junior Runners-Up
1945-46 - Junior Champions
1946-47 - Senior Champions
1951-52 - Senior Runners-Up
1963-64 - Junior Division 2 Champions
1963-64 - Arlington Cup Winners
1967-68 - Brayford Cup Winners
1968-69 - Senior Champions
1968-69 - Junior Division 3 Champions
1968-69 - Brayford Cup Winners
1968-69 - North Devon Challenge Cup Winners
1969-70 - Premier Runners-Up
1979-80 - Division 1 Champions
1982-83 - North Devon Challenge Cup Winners
1985-86 - Brayford Cup Winners
1989-90 - Senior Runners-Up
1989-90 - Brayford Cup Winners
1990-91 - Premier Runners-Up
1991-92 - Premier Runners-Up
1995-96 - Premier Runners-Up
1995-96 - Intermediate 3 Runners-Up
1995-96 - Bideford Tool Cup Winners
1997-98 - Intermediate 1 Runners-Up
2000-01 - Premier Runners-Up
2001-02 - Brayford Cup Winners
2001-02 - Combe Martin Cup Winners
2003-04 - Premier Champions
2004-05 - Brayford Cup Winners
2006-07 - Premier Runners-Up
2007-08 - Premier Runners-Up
2008-09 - Senior Runners-Up
2008-09 - Brayford Cup Winners
2009-10 - Senior Champions
2009-10 - Brayford Cup Winners
2009-10 - Combe Martin Cup Winners
2010-11 - Premier Runners-Up
2011-12 - Premier Runners-Up
2011-12 - North Devon Journal Cup Winners
2012-13 - Intermediate 2 Champions
2012-13 - North Devon Journal Cup Winners
2013-14 - Premier Division Runners-Up
2013-14 - Brayford Cup Winners
2013-14 - Senior Runners-Up
2013-14 - Combe Martin Cup Runners-Up
2014-15 - Premier Champions
2014-15 - Brayford Cup Runners-Up
2014-15 - Arlington Cup Runners-Up
2015-16 - Premier Champions
2015-16 - Senior Runners-Up
2015-16 - Combe Martin Cup Winners
2015-16 - Arlington Cup Runners-Up
2016-17 - Intermediate One Runners-Up
Braunton FCC
(& Reserves)
1979/80 1981-82 - Division 3 Runners-Up
1981-82 - North Devon Challenge Cup Winners
1982-83 - Division 2 Champions
Braunton FP
(& Reserves)
1971/72 1971-72 - Division 4 Runners-Up
1973-74 - Division 3 Champions
1973-74 - North Devon Challenge Cup Winners
1974-75 - Division 2 Champions
1974-75 - Arlington Cup Winners
1994-95 - Intermediate 2 Champions
1994-95 - North Devon Challenge Cup Winners
1995-96 - Intermediate 1 Champions
1995-96 - Arlington Cup Winners
1996-97 - Senior Runners-Up
Braunton Mariners
(& Reserves)
1983/84 1984-85 - Intermediate 2 Runners-Up
1986-87 - Intermediate 1 Runners-Up
Braunton Wanderers 1981/82  
Brayford 1948/49 1957-58 - Junior Division North Runners-Up
1957-58 - Arlington Cup Winners
Bridgerule
(& Reserves)
1928/29 1928-29 - Junior Division Western Section Runners-Up
1965-66 - Junior Division 3 Runners-Up
1998-99 - Senior Runners-Up
2016-17 - Intermediate Two Champions
Brookdale 1965/66 1966-67 - Junior Division 3 Runners-Up
Brunswick Wharf 1993/94  
Buckland Brewer 1952/53 1976-77 - Division 3 Runners-Up
1977-78 - Division 2 Champions
1977-78 - Arlington Cup Winners
2004-05 - Bideford Tool Cup Winners
2008-09 - Intermediate 2 Champions
Bude 1921/22 1930-31 - Senior Champions
1930-31 - North Devon Challenge Cup Winners
1931-32 - North Devon Challenge Cup Winners
1934-35 - Junior Champions
1972-73 - Minor Runners-Up
1977-78 - Division 2 Runners-Up
Bude Town 1996-97 1998-99 - Arlington Cup Winners
2001-02 - Arlington Cup Winners
2008-09 - Intermediate 1 Runners-Up
Burrington
(& Reserves)
1948/49 1964-65 - Junior Division 2 Champions
1965-66 - Junior Division 2 Champions
1968-69 - Combe Martin Cup Winners
1969-70 - Division 1 Runners-Up
Chawleigh 1948/49  
Chittlehamholt 1950/51  
Chittlehampton
(& Reserves)
1921/22 1921-22 - Division 3 South Molton Section Runners-Up
1935-36 - Division 3 Champions
1936-37 - Division 3 Runners-Up
1949-50 - Division 3 South Runners-Up
1950-51 - Division 3 South Champions
1952-53 - Division 3 Runners-Up
1953-54 - Division 3 Runners-Up
1961-62 - Combe Martin Cup Winners
1963-64 - Junior Division 1 Champions
1966-67 - Junior Division 1 Runners-Up
1978-79 - Arlington Cup Winners
1985-86 - Intermediate 1 Champions
2011-12 - Senior Division Runner-Up
Chivenor 2013/14 2013-14 - Intermediate Two Champions
2014-15 - Intermediate One Champions
Chivenor Youth 1972/73  
Chulmleigh
(& Reserves)
1920/21 1928-29 - Junior Division Northen Section Champions
1929-30 - Junior Division Northen Section Champions
1930-31 - Junior Runners-Up
1959-60 - Junior Division 2 Champions
1960-61 - Junior Division 2 Runners-Up
Clawton 1928/29  
Clovelly
(& Reserves)
1974/75 1974-75 - Division 4 Runners-Up
1977-78 - Division 3 Runners-Up
1979-80 - Division 2 Runners-Up
1980-81 - Division 1 Champions
1980-81 - Combe Martin Cup Winners
1982-83 - Brayford Cup Winners
1992-93 - Arlington Cup Winners
1996-97 - Bideford Tool Cup Winners
1997-98 - Intermediate 2 Runners-Up
2001-02 - Intermediate 1 Runners-Up
2002-03 - Senior Runners-Up
Combe Martin
(& Reserves)
1907/08 1907-08 - Junior Runners-Up
1908-09 - Junior Champions
1921-22 - Division 2 Champions
1922-23 - Division 2 Runners-Up
1949-50 - Senior Champions
1950-51 - Senior Runners-Up
1954-55 - Minor Runners-Up
1956-57 - Junior Division North Champions
1958-59 - North Devon Challenge Cup Winners
1971-72 - Division 2 Champions
1973-74 - Division 1 Champions
1973-74 - Combe Martin Cup Winners
1977-78 - Division 1 Champions
1977-78 - Combe Martin Cup Winners
1980-81 - Division 3 Runners-Up
1986-87 - Brayford Cup Winners
1994-95 - Premier Champions
1998-99 - Premier Runners-Up
2007-08 - Intermediate 1 Champions
2014-15 - Combe Martin Cup Runners-Up
2015-16 - North Devon Journal Cup Runners-Up
Combined Services 1951/52 1951-52 - Junior Runners-Up
1952-53 - Junior Runners-Up
Combined Signals 1947/48  
Countryman 1986/87  
Covenanters 1955/56  
Croyde 1946/47  
De Vere 1981/82  
Dolton
(& Reserves)
1928/29 1946-47 - Junior Runners-Up
1947-48 - Junior Champions
1949-50 - Junior Runners-Up
1950-51 - Junior Champions
1951-52 - Junior Champions
1952-53 - Junior Champions
1953-54 - Junior Champions
1954-55 - Junior Runners-Up
1955-56 - Junior Division South Champions
1957-58 - Junior Division South Runners-Up
1965-66 - Junior Division 1 Champions
1968-69 - Junior Division 2 Champions
1969-70 - Division 1 Champions
1972-73 - Brayford Cup Winners
1977-78 - Division 1 Runners-Up
1984-85 - Senior Champions
1985-86 - Premier Runners-Up
1986-87 - Premier Runners-Up
1987-88 - Brayford Cup Winners
1988-89 - Premier Champions
1997-98 - Senior Champions
1999-00 - Premier Runners-Up
2005-06 - Intermediate 2 Champions
2005-06 - Bideford Tool Cup Winners
2005-06 - Brayford Cup Winners
2009-10 - Senior Runners-Up
East Down 1972/73  
Ebberley Arms 1985/86 1985-86 - Intermediate 2 Runners-Up
1988-89 - Intermediate 1 Runners-Up
EDL 1989/90  
Equalizers 2002/03 2003-04 - Intermediate 2 Runners-Up
2007-08 - Arlington Cup Winners
2016-17 - Arlington Cup Runners-Up
FCC Braunton 1979/80  
FC Porto 1986/87  
Filleigh 1930/31 1984-85 - Intermediate 1 Runners-Up
FL 81
(& Reserves)
1981/82 1981-82 - Minor Champions
1981-82 - Division 2 Runners-Up
Forches United 1957/58  
Fortescue
(& Reserves)
1972/73 1973-74 - Division 3 Runners-Up
1979-80 - Division 3 Runners-Up
1980-81 - Minor Champions
1982-83 - Division 3 Runners-Up
1983-84 - Senior Champions
Fremington
(& Reserves)
1919/20 1919-20 - Division 2 Runners-Up
1921-22 - Division 3 Barnstaple Section Runners-Up
1922-23 - Division 3 Runners-Up
1958-59 - Junior Division 2 Runners-Up
1958-59 - Arlington Cup Winners
1960-61 - Minor Champions
1963-64 - Senior Runners-Up
1964-65 - Senior Runners-Up
1967-68 - Senior Runners-Up
1968-69 - Senior Runners-Up
1970-71 - Premier Runners-Up
1978-79 - Senior Runners-Up
1978-79 - Premier Runners-Up
1979-80 - Premier Champions
1981-82 - Arlington Cup Winners
1984-85 - Senior Runners-Up
1984-85 - Combe Martin Cup Winners
1985-86 - Premier Champions
1986-87 - Premier Champions
1987-88 - Premier Champions
1988-89 - Premier Runners-Up
1989-90 - Premier Champions
1990-91 - Premier Champions
1990-91 - Brayford Cup Winners
1992-93 - Brayford Cup Winners
1996-97 - Premier Runners-Up
1997-98 - Premier Runners-Up
1998-99 - Intermediate 2 East Champions
2004-05 - Combe Martin Cup Winners
2010-11 - Intermediate 2 Runners-Up
2011-12 - Intermediate 1 Champions
2011-12 - Arlington Cup Winners
2012-13 - Senior Division Champions
2012-13 - Combe Martin Cup Winners
2012-13 - North Devon Journal Cup Runners-Up
2015-16 - North Devon Journal Cup Winners
2015-16 - Intermediate 2 Runners-Up
Fremington Foxhounds 1976/77 1976-77 - North Devon Challenge Cup Winners
1977-78 - Division 3 Champions
1977-78 - North Devon Challenge Cup Winners
1978-79 - Division 2 Champions
Fremington New Inn 1988/89  
Fremington Youth Club
(& Reserves)
1965-66 1966-67 - Junior Division 3 Champions
1966-67 - Arlington Cup Winners
1967-68 - Junior Division 2 Champions
1968-69 - Junior Division 1 Runners-Up
1970-71 - Divison 3 Champions
1971-72 - Division 1 Champions
Georgeham
(& Reserves)
1937/38 1975-76 - Division 1 Runners-Up
Georgeham & Croyde
(& Reserves)
1991/92 1994-95 - Intermediate 1 Champions
1995-96 - Senior Champions
2001-02 - Senior Runners-Up
2004-05 - Arlington Cup Winners
Georgeham & Croyde United 1925/26  
Golden Lion Tap
(& Reserves)
1993/94  
Goodleigh 1991/92  
Greenpark 1975/76 1975-76 - Appledore Shipbuilders Cup Shared Winners
1982-83 - Division 1 Runners-Up
1985-86 - Senior Champions
1986-87 - Senior Champions
Merged with Northam Lions 1987/88
Grosvenor
(& Reserves)
2002/03 2006-07 - Intermediate 2 Champions
Halwill 1928/29 1972-73 - Appledore Shipbuilders Cup Winners
Hansens 1920/21  
Harracott 1932/33  
Hartland
(& Reserves)
1955/56 1955-56 - Junior Division South Runners-Up
1956-57 - Minor Runners-Up
1965-66 - Junior Division 2 Runners-Up
1969-70 - Division 2 Champions
1969-70 - Arlington Cup Winners
1970-71 - Division 1 Runners-Up
1970-71 - Combe Martin Cup Winners
1973-74 - Minor U18 Champions
1981-82 - Division 3 Champions
1983-84 - Intermediate 1 Runners-Up
1999-00 - Intermediate 1 Runners-Up
2003-04 - Senior Champions
2004-05 - Intermediate 2 Runners-Up
2013-14 - Intermediate One Runners-Up
2013-14 - Arlington Cup Winners
2014-15 - Combe Martin Cup Winners
2014-15 - North Devon Journal Cup Winners
2015-16 - Senior Champions
2015-16 - Combe Martin Cup Runners-Up
Hatherleigh
(& Reserves)
1929/30 1929-30 - Junior Division Western Section Champions
1929-30 - Arlington Cup Winners
1957-58 - Junior Division South Champions
1958-59 - Junior Division 1 Champions
1959-60 - Junior Division 1 Runners-Up
1960-61 - Junior Division 1 Runners-Up
1962-63 - Junior Division 1 Champions
1962-63 - Combe Martin Cup Winners
1968-69 - Junior Division 4 Runners-Up
1971-72 - Minor Division Champions
1972-73 - Minor Division Champions
1972-73 - Junior Division 4 Champions
Haxton Rangers 2013/14 2013-14 - North Devon Journal Cup Winners
Heanton
(& Reserves)
1968/69 1969-70 - Division 2 Runners-Up
1969-70 - Division 3 Runners-Up
1969-70 - North Devon Challenge Cup Winners
Heanton United 1930/31 1948-49 - Division 3 Champions
1949-50 - Division 3 North Runners-Up
Hearts Of Oak
(& Reserves)
1988/89 1990-91 - Senior Champions
1991-92 - Intermediate 2 Champions
1991-92 - North Devon Challenge Cup Winners
1991-92 - Combe Martin Cup Winners
High Bickington
(& Reserves)
1929/30 1934-35 - Minor Division Champions
1935-36 - Division 3 Runners-Up
1936-37 - Division 3 Champions
1938-39 - Division 3 Runners-Up
1947-48 - Division 3 Runners-Up
1949-50 - Junior Division Champions
1953-54 - Junior Division Runners-Up
1958-59 - Minor Division Runners-Up
1958-59 - Junior Division 1 Runners-Up
1959-60 - Minor Division Runners-Up
1961-62 - Junior Division 1 Champions
1962-63 - Junior Division 1 Runners-Up
1964-65 - Junior Division 1 Runners-Up
1965-66 - Junior Division 1 Runners-Up
1966-67 - Junior Division 2 Champions
1967-68 - Junior Division 1 Runners-Up
1978-79 - Division 1 Runners-Up
1978-79 - Combe Martin Cup Winners
1997-98 - Intermediate 2 Champions
1998-99 - Intermediate 1 Champions
1999-00 - Senior Champions
HMS Appledore 1947/48  
Hobarts 1963/64  
Holsworthy 1920/21 1923-24 - Senior Champions
1935-36 - Junior Runners-Up
1936-37 - Junior Runners-Up
1937-38 - Junior Champions
1937-38 - Arlington Cup Winners
1949-50 - Senior Runners-Up
1949-50 - North Devon Challenge Cup Winners
1968-69 - Minor Division Champions
1975-76 - Premier Champions
1998-99 - Intermediate 2 West Runners-Up
1999-00 - Subsidiary Cup Winners
1999-00 - Bideford Tool Cup Winners
2016-17 - Bill Smale Cup Runners-Up
Holsworthy 6th Devons 1928/29  
Holy Trinity
(& Reserves)
1904/05 1907-08 - Junior Champions
1909-10 - Junior Runners-Up
1910-11 - Senior Champions
1911-12 - Senior Runners-Up
1912-13 - Senior Runners-Up
Homepride 1977/78  
Ilfracombe Town
(& Reserves)
1904/05 1921-22 - Senior Runners-Up
1931-32 - Senior Runners-Up
1931-32 - Junior Division Barnstaple Section Runners-Up
1960-61 - North Devon Challenge Cup Winners
1962-63 - North Devon Challenge Cup Winners
1963-64 - Combe Martin Cup Winners
1966-67 - Senior Champions
1970-71 - Premier Champions
1976-77 - Division 2 Runners-Up
1980-81 - Brayford Cup Winners
1980-81 - Arlington Cup Winners
1981-82 - Premier Champions
1981-82 - Brayford Cup Winners
1981-82 - Division 2 Champions
1982-83 - Premier Champions
1982-83 - Combe Martin Cup Winners
1983-84 - Premier Runners-Up
1983-84 - Brayford Cup Winners
1997-98 - Brayford Cup Winners
1998-99 - Brayford Cup Winners
1999-00 - Premier Champions
1999-00 - Brayford Cup Winners
2007-08 - Senior Champions
2008-09 - Intermediate 2 Runners-Up
2008-09 - North Devon Journal Cup Winners
2011-12 - Brayford Cup Runners-Up
2011-12 - Arlington Cup Runners-Up
2015-16 - Brayford Cup Runners-Up
2015-16 - Intermediate 1 Runners-Up
2015-16 - Intermediate 2 Champions
2016-17 - Premier Division Champions
2016-17 - Senior Division Champions
2016-17 - Combe Martin Cup Winners
2016-17 - Arlington Cup Winners
Ilfracombe ABAC 1969/70  
Ilfracombe Amateurs (AAC)
(& Reserves)
1923/24 1948-49 - Junior Runners-Up
Ilfracombe Corin 1923/24  
Ilfracombe Devonia 1908/09  
Ilfracombe YMCA 1922/23 1922-23 - Minor Division Saturday Section Champions
Instow
(& Reserves)
1936/37 1975-76 - Division 4 Champions
1975-76 - Appledore Shipbuilders Cup Shared Winners
Inter Cleos 1994/95 1994-95 - Intermediate 3 Champions
1994-95 - Bideford Tool Cup Winners
1995-96 - Intermediate 2 Runners-Up
1995-96 - North Devon Challenge Cup Winners
1996-97 - Intermediate 1 Runners-Up
Inter FC
(& Reserves)
1997/98  
Kentisbury 1948/49  
Kilkhampton
(& Reserves)
1973/74 1973-74 - Division 2 Champions
1974-75 - Division 1 Runners-Up
1974-75 - Combe Martin Cup Winners
1974-75 - Division 4 Champions
2004-05 - Senior Runners-Up
Kings Nympton 1930/31  
Knapp
Changed name to Park Royal
1980/81 1980-81 - Division 4 Champions
1980-81 - Appledore Shipbuilders Cup Winners
Lakes
(& Reserves)
1965/66  
Landkey (Town)
(& Reserves)
1905/06 1921-22 - Division 3 South Molton Section Champions
1929-30 - Junior Division Northern Section Runners-Up
1948-49 - Division 3 Runners-Up
1949-50 - Division 3 South Champions
1953-54 - Division 3 Champions
1955-56 - Junior Division North Runners-Up
1957-58 - Minor Division Champions
1957-58 - Junior Division North Champions
1959-60 - Combe Martin Cup Winners
1962-63 - Arlington Cup Winners
1963-64 - Junior Division 1 Runners-Up
1964-65 - Junior Division 1 Champions
1966-67 - Junior Division 1 Champions
1975-76 - Divison 1 Champions
1977-78 - Division 4 Champions
1977-78 - Appledore Shipbuilders Cup Winners
1978-79 - Division 3 Runners-Up
2002-03 - Intermediate 1 Runners-Up
2008-09 - Intermediate 1 Champions
2014-15 - Senior Champions
2014-15 - Intermediate Two Runners-Up
Langtree 1929/30  
Lovacott (J&A)
(& Reserves)
1998/99 2002-03 - Intermediate 2 Champions
2004-05 - Intermediate 1 Runners-Up
2005-06 - Senior Runners-Up
Lynton (& Lynmouth)
(& Reserves)
1908/09 1924-25 - Senior Champions
1925-26 - Senior Champions
1925-26 - Division 2 Champions
1926-27 - Senior Runners-Up
1927-28 - Senior Champions
1928-29 - Arlington Cup Winners
1930-31 - Junior Champions
1932-33 - Junior Division Barnstaple Section Champions
1936-37 - Junior Champions
1937-38 - Division 2 Runners-Up
1938-39 - Arlington Cup Winners
1946-47 - Division 3 Runners-Up
1955-56 - Junior Division North Champions
1956-57 - Junior Division North Runners-Up
1957-58 - Combe Martin Cup Winners
1959-60 - Junior Division 1 Champions
1959-60 - Arlington Cup Winners
1960-61 - Arlington Cup Shared Winners
1961-62 - Junior Division 1 Runners-Up
1961-62 - Arlington Cup Winners
1966-67 - Combe Martin Cup Winners
1967-68 - Junior Division 1 Champions
1968-69 - Junior Division 1 Champions
1979-80 - Division 2 Champions
1979-80 - Arlington Cup Winners
1985-86 - Senior Runners-Up
1996-97 - Combe Martin Cup Winners
2010-11 - Intermediate 1 Runners-Up
Marshalls 1995/96  
Merton
(& Reserves)
1928/29 1975-76 - Division 3 Runners-Up
1997-98 - Bideford Tool Cup Winners
1998-99 - Intermediate 2 West Champions
2011-12 - Arlington Cup Runners-Up
Miller Institute 1911/12 1911-12 - Junior Runners-Up
1913-14 - Senior Runners-Up
Milton Dameral
(& Reserves)
1964/65 1968-69 - Junior Division 3 Runners-Up
1971-72 - North Devon Challenge Cup Winners
1972-73 - Division 4 Runners-Up
Minehead 1931/32 1947-48 - Senior Champions
Mortehoe
(& Reserves)
Became Woolacombe & Mortehoe in 2009/10
1984/85 1986-87 - Intermediate 2 Runners-Up
1986-87 - Subsidiary Cup Winners
1987-88 - Intermediate 1 Runners-Up
1991-92 - Intermediate 3 Runners-Up
1992-93 - Intermediate 2 Champions
1994-95 - Arlington Cup Winners
Morwenstow
(& Reserves)
1962/63 1966-67 - Junior Division 2 Runners-Up
1967-68 - Combe Martin Cup Winners
1977-78 - Premier Runners-Up
1979-80 - Premier Runners-Up
1979-80 - Brayford Cup Winners
1980-81 - Premier Runners-Up
1981-82 - Premier Runners-Up
1984-85 - Premier Runners-Up
1989-90 - Senior Champions
2002-03 - Premier Runners-Up
2003-04 - Brayford Cup Winners
2004-05 - Premier Champions
2005-06 - Premier Runners-Up
NALGO 1981/82  
Newmarket Inn 1991/92  
Newport
(& Reserves)
1904/05 1905-06 - Junior Champions
1909-10 - Junior Champions
1920-21 - Junior Runners-Up
Newport St Johns 1919/20  
North Devon Meat 1970/71 1970-71 - North Devon Challenge Cup Winners
North Devon Technical College
Also known as North Devon College
1966/67  
North Devon Trading Company 1971/72  

North Molton
(& Reserves)
Also known as North Molton Sports Club

1927/28 1927-28 - Junior Champions
1928-29 - Junior Division Northern Section Runners-Up
1947-48 - Division 3 Champions
1954-55 - Division 3 Champions
1959-60 - Junior Division 2 Runners-Up
1960-61 - Junior Division 2 Champions
1961-62 - Junior Division 2 Runners-Up
1966-67 - Brayford Cup Winners
1971-72 - Division 1 Runners-Up
1971-72 - Appledore Shipbuilders Cup Winners
1973-74 - Appledore Shipbuilders Cup Winners
1983-84 - Intermediate 2 Runners-Up
1987-88 - Arlington Cup Winners
2003-04 - Combe Martin Cup Winners
2006-07 - Senior Champions
2013-14 - Intermediate Two Runners-Up
2013-14 - North Devon Journal Cup Runners-Up
Northam
(& Reserves)
1947/48 1963-64 - Junior Division 2 Runners-Up
1968-69 - Junior Division 4 Champions
1968-69 - Appledore Shipbuilders Cup Winners

Northam Lions
(& Reserves)
Merged with Greenpark 1987/88

1969/70 1969-70 - Division 3 Champions
1970-71 - Division 2 Runners-Up
1988-89 - Appledore Shipbuilders Cup Winners
1998-99 - Bideford Tool Cup Winners
1999-00 - Intermediate 2 West Runners-Up
2005-06 - Intermediate 1 Champions
2005-06 - Arlington Cup Winners
2016-17 - Intermediate Two Runners-Up
2016-17 - Bill Smale Cup Winners
Northam WMC 1968/69  
Northside Atlantic 2009/10 2010-11 - Intermediate 2 Champions
2012-13 - Arlington Cup Runners-Up
Okehampton
(& Reserves)
1993/94 1994-95 - Subsidiary Cup Winners
Old Coach Athletic 2001/02  
Parish Church 1904/05  
Park Rangers 1909/10  
Park Rovers 2003/04  
Park Royal
(& Reserves)
Previously known as Knapp
1981/82  
Park United 2006/07 2009-10 - Intermediate 1 Runners-Up
2013-14 - Senior Champions
2016-17 - Brayford Cup Winners
Parkhead
(& Reserves)
1987/88 1987-88 - Intermediate 3 Runners-Up
1988-89 - Intermediate 2 Runners-Up
1989-90 - Intermediate 1 Champions
1991-92 - Senior Champions
1991-92 - Intermediate 2 Runners-Up
Petrockstow
(& Reserves)
1961/62  
Pilton
(& Reserves)
1905/06  
Pilton Academicals
(& Reserves)
1996/97 2002-03 - Intermediate 2 Runners-Up
2002-03 - Bideford Tool Cup Winners
2003-04 - Intermediate 1 Runners-Up
2010-11 - Senior Champions
2011-12 - Combe Martin Cup Runners-Up
2014-15 - Intermediate One Runners-Up
2014-15 - Arlington Cup Winners
Pilton Bible Class 1937/38 1938-39 - Minor Division Runners-Up
Pilton Centre
(& Reserves)
1972/73 1973-74 - Division 4 Runners-Up
1974-75 - Division 3 Runners-Up
1975-76 - Division 2 Champions
1975-76 - Arlington Cup Winners
1976-77 - Division 1 Champions
1976-77 - Division 3 Champions
1977-78 - Brayford Cup Winners
1978-79 - Premier Champions
1978-79 - Brayford Cup Winners
1978-79 - Division 2 Runners-Up
1979-80 - Division 1 Runners-Up
1979-80 - Combe Martin Cup Winners
1980-81 - Premier Champions
Pilton Community College 1995/96  
Pilton Social
(& Reserves)
1904/05  
Pilton United 1921/22  
Pilton Yeo Vale 1904/05 1904-05 - Senior Champions
Pilton Youth Club 1973/74 1973-74 - Minor U18 Division Runners-Up
Porlock 1957/58  
Putford
(& Reserves)
1973/74 1974-75 - Division 4 Runners-Up
1974-75 - Appledore Shipbuilders Cup Winners
1975-76 - Division 3 Champions
1975-76 - North Devon Challenge Cup Winners
1976-77 - Division 2 Champions
1976-77 - Arlington Cup Winners
1990-91 - Senior Runners-Up
1990-91 - Combe Martin Cup Winners
1993-94 - Intermediate 3 Champions
Pyworthy 1986/87 1986-87 - Intermediate 2 Champions
1986-87 - North Devon Challenge Cup Winners
Railway United 1907/08  
RAF Chivenor
(& Reserves)
1947/48 1948-49 - Junior Champions
1951-52 - Senior Champions
1952-53 - Senior Runners-Up
1952-53 - Combe Martin Cup Winners
1953-54 - Senior Champions
1953-54 - Combe Martin Cup Winners
1953-54 - North Devon Challenge Cup Winners
1954-55 - Senior Runners-Up
1954-55 - Combe Martin Cup Winners
1954-55 - North Devon Challenge Cup Winners
1955-56 - North Devon Challenge Cup Winners
1958-59 - Junior Division 2 Champions
1965-66 - Senior Runners-Up
1966-67 - Senior Runners-Up
1967-68 - Senior Champions
1971-72 - Brayford Cup Winners
1972-73 - Premier Champions
1979-80 - Division 4 Runners-Up
1982-83 - Arlington Cup Winners
1987-88 - Premier Runners-Up
1994-95 - Intermediate 2 Runners-Up
RASC Fremington
(& Reserves)
1960/61 1960-61 - Junior Division 1 Champions
1960-61 - Arlington Cup Shared Winners
RCT Fremington 1965/66  
Red Star Barum
1998/99 1998-99 - Intermediate 2 East Runners-Up
1998-99 - Subsidiary Cup Winners
1999-00 - Intermediate 2 East Champions
Rising Sun 1975/76 1977-78 - Division 4 Runners-Up
Rock Park Rangers 1980/81  
Rolle Quay (Previously Rolle Quay Sporting Club)
(& Reserves)
1994/95 1998-99 - Intermediate 1 Runners-Up
Royal Exchange 1978/79 1978-79 - Division 4 Champions
1978-79 - Appledore Shipbuilders Cup Winners
1979-80 - Division 3 Champions
1980-81 - Division 2 Champions
1981-82 - Division 1 Runners-Up
Royal Marines 1946/47  
Royal Pilton
(& Reserves)
1982/83  
St Brannocks Rovers 1922/23 1922-23 - Minor Division Saturday Section Runners-Up
St Marys Church 1990/91 1993-94 - Intermediate 3 Runners-Up
Sandpiper Inn
(& Reserves)
1986/87 1986-87 - Intermediate 3 Champions
1986-87 - Appledore Shipbuilders Cup Winners
1987-88 - Intermediate 2 Runners-Up
1987-88 - North Devon Challenge Cup Winners
1988-89 - Intermediate 1 Champions
1988-89 - Arlington Cup Winners
Sandy Lane 1931/32  
Seamus O'Donnells 2001/02 2001-02 - Intermediate 2 Runners-Up
Shamwickshire Rovers
(& Reserves)
1921/22 1921-22 - Minor Division Champions
1922-23 - Minor Division Wednesday Section Champions
1965-66 - Junior Division 3 Champions
1967-68 - Junior Division 2 Runners-Up
1967-68 - Arlington Cup Winners
1971-72 - Combe Martin Cup Winners
1975-76 - Division 2 Runners-Up
1982-83 - Division 2 Runners-Up
1987-88 - Intermediate 1 Champions
1988-89 - Senior Champions
1988-89 - Combe Martin Cup Winners
1988-89 - Intermediate 3 Champions
1996-97 - Premier Champions
1996-97 - Brayford Cup Winners
1996-97 - Arlington Cup Winners
1997-98 - Premier Champions
1997-98 - Intermediate 1 Champions
1997-98 - Arlington Cup Winners
1998-99 - Premier Champions
2001-02 - Premier Champions
2002-03 - Premier Champions
2002-03 - Brayford Cup Winners
2003-04 - Senior Runners-Up
2004-05 - Senior Champions
2006-07 - Senior Runners-Up
2009-10 - Premier Champions
2016-17 - Premier Division Runners-Up
2016-17 - Brayford Cup Runners-Up
2016-17 - Combe Martin Cup Runners-Up
Shapland & Petter
(& Reserves)
1969/70 1971-72 - Division 3 Runners-Up
1972-73 - Arlington Cup Winners
1991-92 - Intermediate 3 Champions
1991-92 - Appledore Shipbuilders Cup Winners
1992-93 - Intermediate 2 Runners-Up
1992-93 - North Devon Challenge Cup Winners
1993-94 - Intermediate 1 Champions
1993-94 - Arlington Cup Winners
1994-95 - Senior Runners-Up
Shebbear (& Shebbear United)
(& Reserves)
1961/62 1972-73 - Division 2 Champions
1989-90 - Intermediate 2 Runners-Up
1990-91 - Intermediate 1 Runners-Up
2006-07 - Intermediate 2 Runners-Up
2006-07 - Bideford Tool Cup Winners
2007-08 - Intermediate 1 Runners-Up
South Molton
(& Reserves)
1904/05 1904-05 - Senior Runners-Up
1905-06 - Senior Champions
1906-07 - Senior Champions
1906-07 - Junior Runners-Up
1907-08 - Senior Champions
1909-10 - Senior Champions
1910-11 - Senior Runners-Up
1911-12 - Senior Champions
1913-14 - Senior Champions
1920-21 - Senior Champions
1921-22 - Division 2 Runners-Up
1928-29 - Senior Runners-Up
1929-30 - Senior Runners-Up
1930-31 - Senior Runners-Up
1934-35 - Minor Division Runners-Up
1938-39 - Junior Champions
1948-49 - Senior Runners-Up
1953-54 - Senior Runners-Up
1954-55 - Junior Champions
1956-57 - Senior Runners-Up
1956-57 - North Devon Challenge Cup Winners
1957-58 - Minor Division Runners-Up
1957-58 - Senior Runners-Up
1962-63 - Junior Division 2 Runners-Up
1965-66 - North Devon Challenge Cup Winners
1974-75 - Minor Division Runners-Up
1978-79 - Minor Division Champions
1987-88 - Appledore Shipbuilders Cup Winners
1993-94 - Senior Runners-Up
1993-94 - Combe Martin Cup Winners
1996-97 - Senior Champions
1999-00 - Senior Runners-Up
South Molton Labour 1930/31 1931-32 - Junior Division South Molton Section Runners-Up
South Molton Rangers 1954/55  
South Molton YMCA 1906/07  
Sporting Barum 2000/01 2005-06 - Intermediate 2 Runners-Up
2015-16 - Intermediate 1 Champions
2015-16 - Arlington Cup Winners
2016-17 - Senior Division Runners-Up
Sporting DJs 2002/03  
Sporting VSW
(& Reserves)
1988/89 1988-89 - Intermediate 3 Runners-Up
1989-90 - Intermediate 2 Champions
1989-90 - North Devon Challenge Cup Winners
1990-91 - Intermediate 1 Champions
1990-91 - Arlington Cup Winners
1990-91 - Intermediate 2 Runners-Up
1991-92 - Senior Runners-Up
Stoney Cross 1966/67  
Stratton
(& Reserves)
1964/65  
SWEB 1960/61  
Swimbridge
(& Reserves)
1948/49 1950-51 - Division 3 South Runners-Up
1951-52 - Division 3 South Champions
Taw Shipyard
(& Reserves)
1920/21 1920-21 - Senior Runners-Up
1921-22 - Senior Champions
1922-23 - Senior Champions
Tawstock 1921/22  
Tiverton
(& Reserves)
1931/32 1931-32 - Senior Champions
1931-32 - Junior Division South Molton Section Champions
Topsham 1992/93 1992-93 - Senior Runners-Up
Torridge Rovers 1922/23  
Torridgeside
(& Reserves)
2003/04 2004-05 - Intermediate 2 Champions
2006-07 - Combe Martin Cup Winners
2007-08 - Senior Runners-Up
2010-11 - North Devon Journal Cup Winners
2011-12 - Intermediate 2 Runners-Up
2012-13 - Premier Division Champions
2012-13 - Brayford Cup Winners
2012-13 - Intermediate 1 Runners-Up
2014-15 - Brayford Cup Winners
2015-16 - Premier Runners-Up
2015-16 - Brayford Cup Winners
Torrington
(& Reserves)
1905/06 1908-09 - Senior Runners-Up
1909-10 - Senior Runners-Up
1912-13 - Senior Champions
1919-20 - Senior Champions
1922-23 - Senior Runners-Up
1928-29 - Junior Division Western Section Champions
1930-31 - Arlington Cup Winners
1932-33 - Junior Division South Molton Section Champions
1934-35 - Arlington Cup Winners
1938-39 - Junior Runners-Up
1948-49 - Senior Champions
1958-59 - Senior Champions
1958-59 - Combe Martin Cup Winners
1959-60 - Senior Runners-Up
1960-61 - Senior Runners-Up
1967-68 - Junior Division 3 Champions
1971-72 - Division 2 Runners-Up
1972-73 - Division 1 Runners-Up
1973-74 - Minor Division U16 Runners-Up
1981-82 - Minor Division Runners-Up
1984-85 - Premier Champions
1985-86 - Intermediate 2 Champions
2002-03 - Arlington Cup Winners
2003-04 - Intermediate 1 Champions
2003-04 - Arlington Cup Winners
2005-06 - Intermediate 1 Runners-Up
2007-08 - Intermediate 2 Runners-Up
2007-08 - Combe Martin Cup Winners
2008-09 - Senior Champions
2008-09 - Combe Martin Cup Winners
2012-13 - Senior Division Runners-Up
Torrington Admirals
(& Reserves)
1994/95 2001-02 - Bideford Tool Cup Winners
2008-09 - Arlington Cup Winners
Torrington Colts 1986/87 1986-87 - Intermediate 1 Champions
1986-87 - Arlington Cup Winners
Torrington Hunters 1986/87  
Torrington Youth 1990/91  
Umberleigh
(& Reserves)
1948/49 1951-52 - Division 3 South Runners-Up
1952-53 - Division 3 Champions
1954-55 - Division 3 Runners-Up
Waverley 1906/07  
Weare Giffard 1953/54 1956-57 - Junior Division South Champions
West Buckland 1921/22  
West Down
(& Reserves)
1971/72 1974-75 - Division 2 Runners-Up
1981-82 - Combe Martin Cup Winners
Westleigh 1948/49  
Westward Bell Athletic
(& Reserves)
1998/99  
Westward Ho! 1992/93 1992-93 - Intermediate 3 Champions
1992-93 - Appledore Shipbuilders Cup Winners
1993-94 - Intermediate 2 Runners-Up
1993-94 - North Devon Challenge Cup Winners
1994-95 - Intermediate 1 Runners-Up
Westward Ho! Athletic 1994/95 1996-97 - Intermediate 2 Champions
Whiddon Valley 1987/88  
White Horse 1983/84 1983-84 - Intermediate 2 Champions
1983-84 - North Devon Challenge Cup Winners
1984-85 - Intermediate 1 Champions
1984-85 - Arlington Cup Winners
Willand (Rovers) 1992/93 1992-93 - Senior Champions
1992-93 - Combe Martin Cup Winners
1994-95 - Brayford Cup Winners
Winkleigh 1938/39 1938-39 - Division 3 Champions
1950-51 - Junior Runners-Up
Witheridge 1929/30  
Woodville 1981/82  
Woolacombe (known also as Woolacombe & Mortehoe)
(& Reserves)
1921/22 1923-24 - Division 2 Runners-Up
1931-32 - Junior Division Barnstaple Section Champions
1932-33 - Junior Division Barnstaple Runners-Up
1936-37 - Arlington Cup Winners
1951-52 - Division 3 North Champions
1961-62 - Junior Division 2 Champions
1975-76 - Combe Martin Cup Winners
1976-77 - Division 1 Runners-Up
1976-77 - Combe Martin Cup Winners
1982-83 - Division 3 Champions
1983-84 - Intermediate 1 Champions
1983-84 - Arlington Cup Winners
1985-86 - Combe Martin Cup Winners
2003-04 - Intermediate 2 Champions
2003-04 - Bideford Tool Cup Winners
2004-05 - Intermediate 1 Champions
2005-06 - Senior Champions
2005-06 - Combe Martin Cup Winners
Woolacombe & Mortehoe
(Previously Mortehoe)
2009/10 2009-10 - Intermediate 2 Runners-Up
2010-11 - Arlington Cup Winners
2013-14 - Arlington Cup Runners-Up
2013-14 - Intermediate One Champions
Woolsery
(& Reserves)
1983/84 1995-96 - Intermediate 3 Champions
1999-00 - Intermediate 1 Champions
1999-00 - Arlington Cup Winners
2009-10 - Intermediate 1 Champions
2009-10 - Arlington Cup Winners
2014-15 - Senior Runners-Up
Wrey Arms
(& Reserves)
1987/88 1987-88 - Intermediate 3 Champions
1988-89 - Intermediate 2 Champions
1988-89 - North Devon Challenge Cup Winners
1992-93 - Intermediate 1 Runners-Up
2001-02 - Intermediate 2 Champions
2009-10 - Intermediate 2 Champions
2009-10 - North Devon Journal Cup Winners
2010-11 - Intermediate 1 Champions
Yelland 1953/54  
YMCA Reserves 1905/06  
Young Liberals 1911/12